Najnowsze wpisy, strona 2


lip 17 2013 wężownica
Komentarze (1)
Jeśli przejrzałeś 100% wypowiedzi i materiałów jakie sa dostępne w ym wątku to powinieneś znaleźć materiał w PDF który dokładnie i dosłownie wyjaśnia budowę kolektora.Tam było pokazane porównanie robione kamerą termowizyjną z rozkładem ciepła w rurce. Generalnie wężownica sprawia że dłuższa droga jaką a musi przebyć płyn znajdujący się rurce powoduje że mocniej się on nagrzewa. najlepsza z szkła: sodowego Od dłuższego czasu śledzę temat ale dopiero teraz zamierzam się wypowiedzieć ponieważ wykonuje instalacje wodne, grzewcze gazowe i może komuś pomogę. odpowiem tobie na temat wężownicy a mianowicie jest ona znacznie efektywniejsza od takiej drabinki dlatego że woda nie ma wyboru musi przejść całą drogę wężownicy i praktycznie jest więcej odebranego ciepła co nie zawsze dzieje się w drabince gdzie woda znajduje sobie mniejszy opór i będzie np. płynąc tylko przez połowę drabinki co automatycznie zmniejsza się powierzchnia oddająca ciepło. szumigt gięcie rurki miedzianej Ø15 i Ø18 jest proste ale tylko podgrzewając solidnie palnikiem i na jakimś większym walcu 7 cm to za mały. borokrzemowego neutralne ołowiane kwarcowe wodowskazowego Mam znajomego szklarza który ma dostęp właśnie do tego rodzaju szyb i nie wiem którą mam wybrać z tego co wyczytałem to ołowiana jest najgorsza, a która najlepsza, niby hartowana tak ?
lip 17 2013 montaż
Komentarze (0)
Włącz klimatyzator na chłodzenie niech popracuje z pięć minut. Następnie musisz wziąć klucz imbusowy oraz klucz nastawny i dostać się do zaworów w urządzeniu zewnętrznym. Musisz zakręcić w pierwszej kolejności zawór na cienkiej rurze i odczekać z 4 minuty aż cały gaz wróci do agregatu następnie zakręcasz zawór na róże grubej i zdejmujesz z urządzenia napięcie zaraz po zakręceniu ostatniego zaworu. UWAGA !!!! jeśli robisz to bez manometrów to klimatyzator zejdzie Ci z ciśnieniem poniżej zera ( wytworzy podciśnienie) Przy odkręcaniu rurek od klimatyzatora zapewne zasie sporo powietrza brudu oraz kropel wody z przyłącza gdzie są nakrętki. Przenosisz urządzenie w wybrane przez siebie miejsce. Podłączasz urządzenie i nie dokręcasz grubej rurki (zostawiasz luz ) Następnie odkręcasz bardzo delikatnie zawór na cienkiej rurce ale to bardzo delikatnie i wyganiasz powietrze z rurociągów. UWAGA !!! w ten sposób ucieknie tobie trochę gazu i zaśmiecisz środowisko naturalne. Dokręcasz nakrętkę na grubym zaworze i to koniec. Ja osobiście nie polecam tej metody i ją odradzam. Jako ciekawostkę powiem że tak właśnie montuje się klimatyzacje na południu europy Hiszpania Portugalia. Aha jeszcze jedno twój klimatyzator to ma czynnika chłodniczego na 7 metrów fabrycznie.Najlepsza metoda to kupić najtańszy manometr oraz pompę próżniową. Jak ściągasz gaz na manometrach to nie z chodzisz do podciśnienia tylko zostawiasz jakieś 0.1 bara nadciśnienia. Przenosisz klimę podłączasz pompę próżniową na pół godziny zamykasz zawory na manometrach czekasz następne pół godziny czy przypadkiem nie zasysa Ci układ powietrza. Otwierasz zawory w klimie i zostajesz bohaterem swojego domu Na koniec warto byłoby rozrobić sobie piany mydlanej (ze zwykłego mydła) - takiej gęściejszej i obsmarować łączenia (w szczególności połączenia skręcane) - jeśli gdzieś ucieka czynnik, to na pianie powinny powstawać bąbelki gazu.
paź 29 2011 klimatyzacja woda lodowa
Komentarze (0)

   Z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie na systemy klimatyzujące w pomieszczeniach technicznych i centrach danych,r, znana ze swojego zaangażowania w badania i rozwój technologiczny, poszerzyła asortyment z zakresu klimatyzacji precyzyjnej o chillery nowej generacj HPC.   Na skutek dalszych badań w 2002 roku firma CAREL wprowadziła do sprzedaży sterownik EVD0000200 z własnym algorytmem regulacji i portem komunikacyjnych p-LAN do współpracy ze sterownikami pCO sistema. Sterownik był kompatybilny nie tylko z zaworami Alco Controls, ale z większością dostępnych na rynku sterowanych elektrycznie zaworów rozprężnych z silnikiem krokowym. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój i pojawiły się kolejne sterowniki: EVD0000300 (sterownik pracujący samodzielnie z łączem RS485), MasterCase, MasterCase2, typoszereg EVD*4*, MPXPRO. Niezależnie od udoskonalania sterowników,  prowadził badania nad wdrożeniem własnych sterowanych elektrycznie zaworów rozprężnych efektem czego powstały dwa typoszeregi: E2V (3,5 do 45 kW ) oraz E4V (110 do 293 kW)

     Pierwszą wypuszczoną na rynek wersją jest  HPC-L, innowacyjna rodzina chillerów chłodzonych cieczą, obejmująca ponad 60 różnych modeli o czterech zróżnicowanych poziomach emisji hałasu, dwóch typach ekologicznego czynnika chłodzącego oraz zakresie mocy od 700 do 1600 kW.

     Wyróżniające się wysoką skutecznością i niewielkimi rozmiarami (1200 kW na mniej niż 10 metrach) HPC-L spełnia wszystkie wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz oszczędności energii. Chiller wyposażony jest w dwie pół hermetyczne sprężarki śrubowe (rdzeń systemu), które zapewniają wysoką niezawodność i świetne funkcjonowanie zarówno przy pełnym, jak i częściowym obciążeniu. 
     Najmocniejszą stroną HPC-L jest jednak całkowity brak wibracji połączony z niskim poziomem hałasu, co czyni go idealnym urządzeniem dla obiektów znajdujących się na obszarze o restrykcyjnych przepisach dotyczących poziomu hałasu.

  Automatyczne zawory rozprężne, w skrócie popularnie nazywane AZR w sposób ciągły utrzymują stałe ciśnienie w parowniku. Poprzez utrzymywanie stałego ciśnienia utrzymywana jest także stała temperatura. Nie regulują one jednak strumienia przypływającej masy czynnika w zależności od obciążenia cieplnego, a można wręcz rzec, że działają przeciwnie – gdy wzrasta obciążenie cieplne zawór się przymyka.
     Zawory te są stosowane w małych urządzeniach o minimalnych zmianach obciążenia, a także wszędzie tam gdzie pożądana jest stała temperatura parowania (np. w instalacjach klimatyzacji gdzie chłodzi się wodę lub mleko. Celem automatycznych zaworów rozprężnych w tych aplikacjach jest ochrona przez zamarzaniem.
     Zawory automatyczne klimatyzacji nie mogą być stosowane w instalacjach z wieloma parownikami i jedną sprężarką, ponieważ w rzeczywistych układach każdy parownik jest inaczej obciążony cieplnie – a to w przypadku zastosowania termostatów parownikowych spowodowałoby, że sprężarka otrzymywałaby niejednorodne źródło sygnałów do jej włączania i wyłączania.
     Wersja klimatyzacji L będzie dostępna również z wbudowanym modułem free-cooling wykorzystującym do chłodzenia wody niskie temperatury w sezonie zimowym. Pozwala to uniknąć użycia sprężarek, co zapewnia oszczędność energii. Jak wspomniano wcześniej wersja ta jest rekomendowana zwłaszcza do chłodzenia centrów przetwarzania danych, w których stale poszukuje się nowych rozwiązań umożliwiających redukcję kosztów użytkowania 

lip 30 2011 pomiary klimatu
Komentarze (0)

 Nakładem AW PAK w Warszawie wydana została książka pt.: Klimat - Pomiary, Regulacja . Swoją tematyką obejmuje zagadnienia klimatu wewnętrznego pomieszczeń, jego kształtowania i regulowania. Szeroko przedstawia także metody pomiarów i regulacji mających wpływ na jakość powietrza wewnętrznego oraz na komfort cieplny pomieszczeń. 

   Książka składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera materiał teoretyczny wprowadzający czytelnika w tematykę tej książki. Zdefiniowane zostały wielkości określające parametry klimatu i mikroklimatu wewnętrznego oraz przedstawione zostały czujniki i metody pomiarów wielkości fizycznych mających wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu. Opisane zostały metody uzdatniania powietrza (mieszanie, nawilżanie, ogrzewanie, chłodzenie) oraz odpowiednia automatyczna regulacja tych procesów. 
   Część druga , tzw. przemysłowa, oparta została na produktach firmy LAB-EL. Omówiono w niej przyrządy pomiarowe indywidualnego wykorzystania oraz kompletne systemy do pomiarów, rejestracji i regulacji parametrów mikroklimatu pomieszczeń. W dwóch ostatnich rozdziałach podano warunki montażu, serwisowania i eksploatacji tych urządzeń. 
   Książka ta jest szczególnie polecana inżynierom i osobom zajmującym się systemami jakości i kontroli środowiska, wg ISO 9000, a zwłaszcza systemami zapewnienia jakości dla przemysłu spożywczego HACCP. Stanowi ona również ciekawą propozycję dla uczniów techników i studentów specjalności ciepłownictwa, ogrzewnictwa klimatyzacji  i wentylacji.

lip 10 2011 sterowanie klimatyzacji
Komentarze (0)

Aby  postanowiła wypełnić tą lukę wprowadzając przystępny cenowo system e-dronic upraszczający obsługę obiektu z klimakonwektorami w powiązaniu ze zwiększeniem efektywności całego systemu i komfortu użytkowników. Dzięki systemowi e-dronic możliwe stało się budowanie małych i średnich systemów klimatyzacji w oparciu o wodę lodową, które wyprzedają o dekadę dotychczasowe rozwiązania oraz stają się bardzo poważnym konkurentem dla systemów klimatyzacji VRF.

     W systemie e-dronic można wyróżnić następujące metody sterowania: 
broadcast (zone oraz extended),
e-drobus (integrated, extended oraz multimaster), 
μe-dronic oraz system otwarty.