Najnowsze wpisy, strona 3


paź 29 2011 klimatyzacja woda lodowa
Komentarze (0)

   Z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie na systemy klimatyzujące w pomieszczeniach technicznych i centrach danych,r, znana ze swojego zaangażowania w badania i rozwój technologiczny, poszerzyła asortyment z zakresu klimatyzacji precyzyjnej o chillery nowej generacj HPC.   Na skutek dalszych badań w 2002 roku firma CAREL wprowadziła do sprzedaży sterownik EVD0000200 z własnym algorytmem regulacji i portem komunikacyjnych p-LAN do współpracy ze sterownikami pCO sistema. Sterownik był kompatybilny nie tylko z zaworami Alco Controls, ale z większością dostępnych na rynku sterowanych elektrycznie zaworów rozprężnych z silnikiem krokowym. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój i pojawiły się kolejne sterowniki: EVD0000300 (sterownik pracujący samodzielnie z łączem RS485), MasterCase, MasterCase2, typoszereg EVD*4*, MPXPRO. Niezależnie od udoskonalania sterowników,  prowadził badania nad wdrożeniem własnych sterowanych elektrycznie zaworów rozprężnych efektem czego powstały dwa typoszeregi: E2V (3,5 do 45 kW ) oraz E4V (110 do 293 kW)

     Pierwszą wypuszczoną na rynek wersją jest  HPC-L, innowacyjna rodzina chillerów chłodzonych cieczą, obejmująca ponad 60 różnych modeli o czterech zróżnicowanych poziomach emisji hałasu, dwóch typach ekologicznego czynnika chłodzącego oraz zakresie mocy od 700 do 1600 kW.

     Wyróżniające się wysoką skutecznością i niewielkimi rozmiarami (1200 kW na mniej niż 10 metrach) HPC-L spełnia wszystkie wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz oszczędności energii. Chiller wyposażony jest w dwie pół hermetyczne sprężarki śrubowe (rdzeń systemu), które zapewniają wysoką niezawodność i świetne funkcjonowanie zarówno przy pełnym, jak i częściowym obciążeniu. 
     Najmocniejszą stroną HPC-L jest jednak całkowity brak wibracji połączony z niskim poziomem hałasu, co czyni go idealnym urządzeniem dla obiektów znajdujących się na obszarze o restrykcyjnych przepisach dotyczących poziomu hałasu.

  Automatyczne zawory rozprężne, w skrócie popularnie nazywane AZR w sposób ciągły utrzymują stałe ciśnienie w parowniku. Poprzez utrzymywanie stałego ciśnienia utrzymywana jest także stała temperatura. Nie regulują one jednak strumienia przypływającej masy czynnika w zależności od obciążenia cieplnego, a można wręcz rzec, że działają przeciwnie – gdy wzrasta obciążenie cieplne zawór się przymyka.
     Zawory te są stosowane w małych urządzeniach o minimalnych zmianach obciążenia, a także wszędzie tam gdzie pożądana jest stała temperatura parowania (np. w instalacjach klimatyzacji gdzie chłodzi się wodę lub mleko. Celem automatycznych zaworów rozprężnych w tych aplikacjach jest ochrona przez zamarzaniem.
     Zawory automatyczne klimatyzacji nie mogą być stosowane w instalacjach z wieloma parownikami i jedną sprężarką, ponieważ w rzeczywistych układach każdy parownik jest inaczej obciążony cieplnie – a to w przypadku zastosowania termostatów parownikowych spowodowałoby, że sprężarka otrzymywałaby niejednorodne źródło sygnałów do jej włączania i wyłączania.
     Wersja klimatyzacji L będzie dostępna również z wbudowanym modułem free-cooling wykorzystującym do chłodzenia wody niskie temperatury w sezonie zimowym. Pozwala to uniknąć użycia sprężarek, co zapewnia oszczędność energii. Jak wspomniano wcześniej wersja ta jest rekomendowana zwłaszcza do chłodzenia centrów przetwarzania danych, w których stale poszukuje się nowych rozwiązań umożliwiających redukcję kosztów użytkowania 

lip 30 2011 pomiary klimatu
Komentarze (0)

 Nakładem AW PAK w Warszawie wydana została książka pt.: Klimat - Pomiary, Regulacja . Swoją tematyką obejmuje zagadnienia klimatu wewnętrznego pomieszczeń, jego kształtowania i regulowania. Szeroko przedstawia także metody pomiarów i regulacji mających wpływ na jakość powietrza wewnętrznego oraz na komfort cieplny pomieszczeń. 

   Książka składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera materiał teoretyczny wprowadzający czytelnika w tematykę tej książki. Zdefiniowane zostały wielkości określające parametry klimatu i mikroklimatu wewnętrznego oraz przedstawione zostały czujniki i metody pomiarów wielkości fizycznych mających wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu. Opisane zostały metody uzdatniania powietrza (mieszanie, nawilżanie, ogrzewanie, chłodzenie) oraz odpowiednia automatyczna regulacja tych procesów. 
   Część druga , tzw. przemysłowa, oparta została na produktach firmy LAB-EL. Omówiono w niej przyrządy pomiarowe indywidualnego wykorzystania oraz kompletne systemy do pomiarów, rejestracji i regulacji parametrów mikroklimatu pomieszczeń. W dwóch ostatnich rozdziałach podano warunki montażu, serwisowania i eksploatacji tych urządzeń. 
   Książka ta jest szczególnie polecana inżynierom i osobom zajmującym się systemami jakości i kontroli środowiska, wg ISO 9000, a zwłaszcza systemami zapewnienia jakości dla przemysłu spożywczego HACCP. Stanowi ona również ciekawą propozycję dla uczniów techników i studentów specjalności ciepłownictwa, ogrzewnictwa klimatyzacji  i wentylacji.

lip 10 2011 sterowanie klimatyzacji
Komentarze (0)

Aby  postanowiła wypełnić tą lukę wprowadzając przystępny cenowo system e-dronic upraszczający obsługę obiektu z klimakonwektorami w powiązaniu ze zwiększeniem efektywności całego systemu i komfortu użytkowników. Dzięki systemowi e-dronic możliwe stało się budowanie małych i średnich systemów klimatyzacji w oparciu o wodę lodową, które wyprzedają o dekadę dotychczasowe rozwiązania oraz stają się bardzo poważnym konkurentem dla systemów klimatyzacji VRF.

     W systemie e-dronic można wyróżnić następujące metody sterowania: 
broadcast (zone oraz extended),
e-drobus (integrated, extended oraz multimaster), 
μe-dronic oraz system otwarty.


cze 18 2011 projektowanie programy
Komentarze (0)

 Chyba żaden współczesny projektant wentylacji czy klimatyzacji nie wyobraża sobie pracy bez oprogramowania wspierającego projektowanie układów klimatyzacji i wentylacji. Nawet jeśli on sam byłby w stanie obyć się bez niego, to jednak jego odbiorcy, partnerzy oczekują projektów w najbardziej popularnym formacie DWG. Jednym z programów do projektowania jest dostępny od kilku lat program Bricscad. Co roku na rynku ukazuje się jego nowa wersja w języku polskim. W tym roku jest to wersja o tyle szczególna, iż napisana właściwie całkiem od nowa z użyciem najnowszych technologii. Daje to gwarancję, że Bricscad V8 jest szybszy, stabilniejszy i w pełni kompatybilny.

     Światowy lider w tworzeniu oprogramowania wspomagającego projektowanie instalacji klimatyzacji, firma Bricsys wprowadziła na rynek nową wersję produktu Bricscad oznaczoną numerem wersji V8. Stworzony ogromnym nakładem finansowym oraz czasowym program nie jest kolejną aktualizacją, to produkt rozpoczynający nową generację oprogramowania, generację którą od poprzednich wersji dzieli bardzo wiele.

     Pojawienie się nowej wersji nie oznacza całkowitych zmian w obsłudze oraz w funkcjonalności oprogramowania. Nadal istnieje możliwość otwierania i zapisu praktycznie wszystkich wersji plików dwg i dxf, a ich kompatybilność została poprawiona. Większość jego składników została zmodyfikowana tak, aby obsługa nie sprawiała problemu osobom niezwiązanym ze środowiskiem CAD. 

     Dotychczasowi użytkownicy oprogramowania Bricscad od razu zauważą różnicę w ogólnym wyglądzie aplikacji. Jednakże nowy wygląd ikon na paskach narzędzi to nie wszystko. Programiści zadbali, aby polecenia znajdujące się w menu rozwijalnym dodatkowo zawierały graficzne ikony odpowiadające tym na paskach narzędzi. Jeśli chodzi o okna dialogowe sytuacja wygląda podobnie, nową szatę uzyskał również Eksplorator Rysunku oraz Pasek Właściwości,  Bricscad V8 to profesjonalne narzędzie wspomagające projektowanie, co istotne w konkurencyjnej cenie. Dzięki producentowi jest stale rozwijane i dopasowywane do potrzeb użytkowników. W ciągu roku ukazują się także jego nowe wersje tzw. małe aktualizacje, które są dostępne dla użytkowników oprogramowania bezpłatnie. 

      Dla osób znających oprogramowanie CAD program pomimo wielu zaawansowanych opcji jest łatwy do nauki, ale w razie potrzeby firma Bricsys Polska organizuje szkolenia na poziomie podstawowym i zaawansowanym w kilku ośrodkach na terenie kraju. 
     O pozycji oprogramowania świadczy również fakt, iż oprócz głównego produktu Bricscad oferuje także wiele bardzo zaawansowanych rozwiązań specjalistycznych m.in. ELsoftCAD dla projektantów branży elektrycznej, CAD Profi System dla projektantów branży instalacyjnej; CAD Decor, CAD Wnętrza, CAD Kuchnie - dla projektantów wnętrz; MetriCAD narzędzie dla kosztorysantów .

cze 06 2011 klimatyzator DAIKiN
Komentarze (0)

 Klimatyzacja Daikin FTXN50K Easy inverter – nowa seria naściennych urządzeń typu inwerter to połączenie wysokiej efektywności i całorocznego komfortu w systemie pompy ciepła, realizująca zarówno funkcje chłodzenia jak i grzania.

 Nowoczesny klimatyzator japońskiej firmy Daikin to znakomite rozwiązanie chłodzenia i grzania powietrza w pomieszczeniu z zachowaniem tradycyjnego wyglądu jednostki naściennej.

Klimatyzator - zalety i funkcje urządzenia:

podczas pracy zużywa 30% energii mniej niż model nieinwerterowy, System automatycznie przełącza się w tryb pracy oszczędnej, jeżeli przez minimum 20 minut nie urządzenie nie wykryje obecności ludzi w pomieszczeniu. Pionowy auto-swing – efektywny rozpływ powietrza i rozkład temperatur uzyskiwany jest dzięki pionowemu ruchowi klap sterujących w górę i w dół. Tryb pracy ECONO – obniża pobór mocy urządzenia i umożliwia włączenie innych urządzeń o większym poborze mocy. Tryb pracy NOCNEJ – obniża zużycie energii i zapobiega przechłodzeniu lub przegrzaniu pomieszczeń w okresie nocnym. Tryb pracy COMFORT – zapobiega odczuwaniu przeciągów, dzięki funkcji lokalizacji osób i nie kierowaniu nawiewu powietrza bezpośrednio na osoby przebywające w pomieszczeniu. Tryb POWERFUL – może zostać użyty w celu szybkiego wygrzania lub wychłodzenia pomieszczenia, urządzenie powraca do poprzedniego trybu pracy po jego wyłączeniu. Tryb pracy CICHEJ – przycisk pracy cichej (SILENT) umieszczony na sterowniku, pozwala na obniżenie głośności jednostki wewnętrznej o 3 dB(A). Tytanowo – apatytowy fotokatalityczny fi ltr oczyszczający powietrze, pochłania mikrocząstki, rozkłada nieprzyjemne zapachy, zapobiega rozmnażaniu się bakterii, wirusów i mikrobów. Tryb pracy bardzo cichej = cicha jak szept (WHISPER) – obniża poziom ciśnienia akustycznego do 22 dB(A). Pilot bezprzewodowy. Ekologiczny czynnik chłodniczy R410A.