Archiwum 29 października 2011


paź 29 2011 klimatyzacja woda lodowa
Komentarze (0)

   Z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie na systemy klimatyzujące w pomieszczeniach technicznych i centrach danych,r, znana ze swojego zaangażowania w badania i rozwój technologiczny, poszerzyła asortyment z zakresu klimatyzacji precyzyjnej o chillery nowej generacj HPC.   Na skutek dalszych badań w 2002 roku firma CAREL wprowadziła do sprzedaży sterownik EVD0000200 z własnym algorytmem regulacji i portem komunikacyjnych p-LAN do współpracy ze sterownikami pCO sistema. Sterownik był kompatybilny nie tylko z zaworami Alco Controls, ale z większością dostępnych na rynku sterowanych elektrycznie zaworów rozprężnych z silnikiem krokowym. Od tego momentu nastąpił dynamiczny rozwój i pojawiły się kolejne sterowniki: EVD0000300 (sterownik pracujący samodzielnie z łączem RS485), MasterCase, MasterCase2, typoszereg EVD*4*, MPXPRO. Niezależnie od udoskonalania sterowników,  prowadził badania nad wdrożeniem własnych sterowanych elektrycznie zaworów rozprężnych efektem czego powstały dwa typoszeregi: E2V (3,5 do 45 kW ) oraz E4V (110 do 293 kW)

     Pierwszą wypuszczoną na rynek wersją jest  HPC-L, innowacyjna rodzina chillerów chłodzonych cieczą, obejmująca ponad 60 różnych modeli o czterech zróżnicowanych poziomach emisji hałasu, dwóch typach ekologicznego czynnika chłodzącego oraz zakresie mocy od 700 do 1600 kW.

     Wyróżniające się wysoką skutecznością i niewielkimi rozmiarami (1200 kW na mniej niż 10 metrach) HPC-L spełnia wszystkie wymogi w zakresie ochrony środowiska oraz oszczędności energii. Chiller wyposażony jest w dwie pół hermetyczne sprężarki śrubowe (rdzeń systemu), które zapewniają wysoką niezawodność i świetne funkcjonowanie zarówno przy pełnym, jak i częściowym obciążeniu. 
     Najmocniejszą stroną HPC-L jest jednak całkowity brak wibracji połączony z niskim poziomem hałasu, co czyni go idealnym urządzeniem dla obiektów znajdujących się na obszarze o restrykcyjnych przepisach dotyczących poziomu hałasu.

  Automatyczne zawory rozprężne, w skrócie popularnie nazywane AZR w sposób ciągły utrzymują stałe ciśnienie w parowniku. Poprzez utrzymywanie stałego ciśnienia utrzymywana jest także stała temperatura. Nie regulują one jednak strumienia przypływającej masy czynnika w zależności od obciążenia cieplnego, a można wręcz rzec, że działają przeciwnie – gdy wzrasta obciążenie cieplne zawór się przymyka.
     Zawory te są stosowane w małych urządzeniach o minimalnych zmianach obciążenia, a także wszędzie tam gdzie pożądana jest stała temperatura parowania (np. w instalacjach klimatyzacji gdzie chłodzi się wodę lub mleko. Celem automatycznych zaworów rozprężnych w tych aplikacjach jest ochrona przez zamarzaniem.
     Zawory automatyczne klimatyzacji nie mogą być stosowane w instalacjach z wieloma parownikami i jedną sprężarką, ponieważ w rzeczywistych układach każdy parownik jest inaczej obciążony cieplnie – a to w przypadku zastosowania termostatów parownikowych spowodowałoby, że sprężarka otrzymywałaby niejednorodne źródło sygnałów do jej włączania i wyłączania.
     Wersja klimatyzacji L będzie dostępna również z wbudowanym modułem free-cooling wykorzystującym do chłodzenia wody niskie temperatury w sezonie zimowym. Pozwala to uniknąć użycia sprężarek, co zapewnia oszczędność energii. Jak wspomniano wcześniej wersja ta jest rekomendowana zwłaszcza do chłodzenia centrów przetwarzania danych, w których stale poszukuje się nowych rozwiązań umożliwiających redukcję kosztów użytkowania