Archiwum 22 kwietnia 2011


kwi 22 2011 wybór klimatyzacji
Komentarze (0)

  W większości przypadków ostatecznemu wyborowi urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które mają zostać zakupione i zainstalowane w obiekcie będącym w trakcie budowy bądź remontu generalnego, towarzyszy dokładna analiza oferty rynkowej urządzeń pod względem zgodności ich parametrów technicznych (mocy, wydajności, głośności, wibracji, typów sprężarek i wentylatorów itp.) z wymaganymi w projekcie. Jest to oczywista i przez nikogo obecnie nie kwestionowana procedura, mająca na celu maksymalne obniżenie wielkości nakładów inwestycyjnych, przy jednoczesnym zapewnieniu utrzymania założonych parametrów pracy systemów wentylacji i klimatyzacji.  Mam do wykonania instalację w domku jednorodzinnym. Chodzi o dwie sypialnie na poddaszu użytkowym, każda po około 15 mkw ? ekspozycja płd-zach.  Inwestor przykłada dużą wagę do oszczędności energii  co jest jednoznaczne z oszczędnością pieniędzy również ?).

Mam dwie możliwości i każda ma plusy i minusy:

A: Jednostka zewnętrzna na dachu ganku ? niski koszt instalacji, wysoki koszt użytkowania
+ krótka instalacja 
+ instalacja w całości wewnątrz pomieszczeń
+ prosty montaż
- ekspozycja płd-zach (w upalne dni temp powyżej 50stC, dach pokryty czarna papą)
- większe zużycie energii  
- jednostka trochę szpeci dom bo stoi na widoku
- w nocy w sypialni może być trochę głośno, jednostka stoi przy samym oknie a dom ma konstrukcję drewnianą

B: Jednostka na gruncie ? wysoki koszt instalacji, niski koszt użytkowania
+ jednostka całkowicie zacieniona (krzewy ozdobne)
+ jednostka praktycznie niewidoczna
+ mniejsze zużycie energii
- długość instalacji wzrasta o kolejne 5-6 metrów
- do poddasza instalacja musi iść po elewacji ? albo szpetne korytka albo wycinanie bruzd w ociepleniu budynku i późniejsze uzupełnianie wraz z tynkiem mineralnym i malowaniem ? też oszpeci elewację 
Drugim kryterium wyboru urządzeń są ich dane eksploatacyjne; porównywane są sprawności energetyczne, izolacje cieplne, wewnętrzne opory przepływu (np. przez parownik agregatu do schładzania wody). Czasami jeszcze jest rozważany czas gwarancji udzielanej użytkownikowi przez producenta oraz dostępność serwisu i jego koszt.  Pan Inwestor patrzy tylko na koszty - jest skłonny zapłacić teraz więcej za duala ale muszę udowodnić, że mu się to zwróci w rachunkach za prąd (czego nie potrafię zrobić) w przeciwnym wypadku chce dwa mono. No i chce na gruncie a nie na dachu bo jw będzie w cieniu - znaczy taniej.Pani Inwestorowa patrzy tylko estetycznie - chce mono i na dachu bo dwa pudła blaszane pod domem jak koleżanki zobaczą to padną no i że elewacja oszpecona a jak ona dobierze ten kolor, będzie trzeba cała ścianę malować itd. itp. Przedstawione porównania są zwykle prowadzone dopiero wtedy, gdy urządzenia co najmniej dwóch potencjalnych dostawców spełniają cenowe wymagania inwestora oraz techniczne i eksploatacyjne wymagania projektu. Z reguły na tym etapie jest podejmowana ostateczna decyzja o zakupie danego typu urządzeń.